پی دی اف چیست؟

PDF چیست ؟ و چگونه میتوان فایل PDF ساخت و حضور PDF در آفیس 12
ارسال در تاریخ پنجشنبه 16 دی ماه سال 1389 توسط سرباز سفر

 

در سیستم شما همراه با نصب ویندوز یا نرم افزارهایی چون آفیس تعدادی فونت یا قلم نصب می شود. حال اگر متنی بر روی سیستم شما تایپ شود و سعی کنید آن را در سیستمی که این فونت را ندارد سیستم به دو روش با شما برخورد می کند

یا فونت شما را با یک فونت نزدیک به آن جایگزین می کند یا فایل شما را باز نخواهد کرد  برای حل این مشکل قالب بندی با نام پی دی اف رایج شده است که متن شما را به صورت عکس ذخیره می کند حال متن شما در هر کجا که باز شود دارای قالب یکسانی خواهد بود.

 

 

چگونه می توان یک فایل پی دی اف را باز کرد؟


برای بازکردن این نوع فایل از نرم افزار رایگان  Acrobat Reader استفاده کنید.

 

چگونه می توان یک فایل پی دی اف ساخت؟

 

روش اول :امکان تبدیل هر نوع فایلی که قابل چاپ باشد مانند عکس متن و ... به پی دی اف وجود دارد آفیس در آخرین ورژنهای خود دارای  امکان تبدیل اسناد خود به پی دی اف را دارد اما اگز قصد دارید فایل دیگری را در محیط دیگری تبدیل به پی دی اف کنید از نرم افزار Acrobat Writer یا PDF Creater استفاده کنید.یا یکی از برنامه هایی که کار ساخت فرمت PDF را انجام میدهندکه در بالا به ان اشاره شد استفاده کنید.


روش دوم : عمل این نرم افزارها بدین گونه است که دستورپرینت را برای فایل خود در نرم افزار مربوطه صادر کنید سپس در قسمت Printer نرم افزار پی دی اف ساز را انتخاب کنید.

سپس عنوان و مسیری را که قصد دارید فایل پی دی اف را ثبت کنید سوال می کند پس از انجام عملیات فایل پی دی اف قابل دسترس خواهد بود.

   نحوه کار این برنامه ها بدین صورت است که یک پرینتر مجازی برای شما تعریف میکنند. بعد از اینکه کار ویرایش سند خود را در برنامه مورد نظرتان انجام دادید دکمه پرینت را بزنید. پرینتر مجازی PDF را انتخاب کنید و تنظیمات چاپ را مانند چاپ روی کاغذ انجام دهید. در نهایت با زدن دکمه Print بجای اینکه پرینتر شما مشغول چاپ شود، یک پنجره باز میشود و از شما آدرس ذخیره سازی فایل را می پرسد تا فایل را روی درایو هارد شما ذخیره کند . بنابرین هر چیزی که قابلیت چاپ را داشته باشد میتواند بصورت PDF نیز در آید .

امکان جدید آفیس 12 :

   طبق گفته مایکروسافت ، نسخه جدید آفیس قابلیت ذخیره فایل های برنامه های دسته آفیس را با پسوند PDF در خود دارد و و اگر از برنامه های PDF ساز فقط جهت تبدیل اسناد آفیس بهره میگیرید، دیگر نیازی نیست یکی ازین برنامه ها را خریداری کنید. زیرا این قابلیت در نسخه آفیس 12 جزیی از نرم افزار های این بسته نرم افزاری است .

PDF چیست ؟

    فرمت PDF توسط شرکت Adobe طراحی شده و مخفف Portable Document Format است ، به معنای فرمت سند قابل انتقال. بدین معنی که شما یک فایل را با این فرمت ذخیره میکنید و آنرا میان هزاران نفر به اشتراک میگذارید. . امروزه اکثر کتاب های الکترونیکی با این فرمت عرضه میشوند . فایل های PDF دقیقا همانگونه ای چاپ میشوند که شما آن را در مانیتور میبینید ، با همان صفحه بندی ، فونت و عکس های موجود . بدون اینکه وابسته به محیطی باشند که در آن ساخته شده اند. علاوه بر این امنیت در این فایل ها نسبت به سایر فرمت های موجود بسیار بالاتر است و حتی امکان رمزگزاری روی فایل جهت امنیت بیشتر نیز ممکن است . در این حالت کاربر برای باز کردن و ویرایش این فایل ها نیاز به رمز عبور خواهد داشت .

سهولت استفاده :

برای باز کردن PDF به برنامه Adobe Reader نیاز دارید که بصورت رایگان میباشد . این برنامه امکان خواندن فایل های PDF را فراهم می سازد . اما برای ساخت یا ویرایش یک فایل PDF نمی توان از آن استفاده کرد. در این برنامه همچنین میتوانید از امکان Find جهت پویش متن استفاده کنید .

ساخت فایل های PDF :

 برای ساخت فایل هایی با این فرمت باید از یکی از برنامه هایی که کار ساخت فرمت PDF را انجام میدهند استفاده کنید مانند :

Adobe Acrobat PDF Creator PrimoPDF PDF 995 CutePDF
/ 7 نظر / 5052 بازدید
صبا

قابل استفاده بود ممنون

مهدوی فر

آقای شهابی ازارائه مطالب شما ممنونم ولی این چه طرحی است که در صفحه آرائی استفاده کردی ؟؟

ندا

واقعا ممنوم یه عالمه چیز حیاتی دانلود کرده بودم که باز نمیشد

مرضیه

خوب بود

مرضیه

چطور بتونم یه مقاله کامپیوتری بنویسم؟

hesam

خوب بود

Mehdi

راهنمایی خوبی بود متشکر ازاطلاعات شما